Proč sparing?

17. února 2011 v 0:28 |  Blog
Je to trend poslední doby. Kluby bojových umění a sportů buď úplně škrtají sparing ze svých treninků nebo ho alespoň přesunují například z pracovních dnů na víkendy, kdy chodí cvičit jen ti největší srdcaři. Většinou je to jen ústupek běžným návštěvníkům, kteří necvičí ze zájmu o umění, ale proto, že je to zrovna v modě. Ústupek, který sice zvyšuje kvantitu, ale razantně snižuje kvalitu!

Neříkám, že je nutné chodit z treninku zbitý jak pes, ale jak je možné, že se najdou lidé (i instruktoři a celé kluby), kteří cvičí roky fma a přitom za sebou nemají jediný sparing? Bohužel se tito "instruktoři" zároveň často tváří, jako by byli samotnými otci arnisu. Bez modřin to prostě nejde a takovíto lidé můžou mít sebelíp najeté drily, ale budou to vždy jenom hezky vypadající tanečky.

Ve správně vedeném treninku se prokládají sparingy mezi drily a nácviky. V běžném treninku se naučím některé techniky, kombinace, footwork a pak si musím ve sparingu ověřit, nakolik je už zvládám. Naopak při sparingu se snažím odpozorovat, kde mám mezery, jaké dělám chyby a podle toho sestavit náplň dalšího treninku. A tak pořád dokola.Sparing

Samozřejmě, že sparing má v treninku i další role, například jako zkouška psychiky. Techniky, které jdou tak pěkně plynule, když mám na vše dost času a soupeř spolupracuje, se najednou úplně rozsypou ve chvíli, kdy na mě sparingpartner trochu zatlačí.

V Cacoy Doce Pares říkáme o technice, že ji umím, pouze pokud jsem schopný ji předvést ve sparingu!

Proti úplné absenci sparingu stojí opačný extrém, kdy nováčka, který sotva zvládl základní techniky, instruktor pořádně proklepne. Neříkám, že tahle metoda nemá své výsledky, ale pouze u skutečně silných lidí. Ostatní zpravidla taková zkušenost zlomí a většinou už nepokračují v dalším treninku.

Sparing může být výborný nástroj, ale je třeba ho využívat s rozvahou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama