Doce Pares

6. září 2010 v 14:27 |  Doce Pares
Někdy na začátku amerického režimu začali sourozenci Caňete s treninkem eskrimy. Bratři Florentino a Eulogio Caňete (který se později stal hlavním organizátorem a ředitelem Doce Pares) začali se svým prvním treninkem pod vedením otce Gregoria, strýců Gavino Caňete, Pedro Caňete a Juanso del Cuesta. Také trénovali s dobře známými mistry Tenyente Piano Aranas, Goriong Tagalog, JuansoTikya, Andres Suares, Tito de Goma a Cesario Aliason. Ale hledání bratří Caňete hlubších a hlubších znalostí technik eskrimy je zavedla k ještě slavnějším eskrimadorům té doby-Lorenzo Saavedra a jeho synovci Teodoro Saavedra a Federico Saavedra ve čtvrti San Nicolas v Cebu City, kam se rodina Caňete přestěhovala z jejich původního sídla ve městě San Fernando (asi 30 km jižně od Cebu City).


Na počátku dvacátých let se Caňete spojili se Saavedrovými a později založili Labangon Fencing Club, vůbec první klub vyučující eskrimu. Skupina používala slovo "fencing" (šerm) kvůli ovlivnění Američany, kteří o umění eskrimy mluvili jako o podobném evropskému způsobu boje s šavlí, fleretem nebo kordem. Americký vliv byl později více zřejmý, když si v Doce Pares osvojili anglické termíny pro popis a označení technik. "Tatang Ensong", jak byl Lorenzo přátelsky nazýván, a Teodoro přezdívaný "Doring" vedli bratry Caňete v jejich touze po poznání a pochopení tím, že je učili pokročilé techniky espada y daga (meč a dýka) a boj na krátkou zdálenost (corto). Svazek mezi Saavedry a Caňete se ještě zpevnil po rozpuštění Labangon Fencing Clubu v roce 1931.

11.ledna 1932 Eulogio Caňete, Lorenzo Saavedra a Teodoro Saavedra společně s dalšími významnými eskrimadori hlavně ze Cebu se rozhodli založit nový klub-Doce Pares. Společnost s cílem šířit jediné původní filipínské bojové umění-eskrimu.

"Doce Pares" znamená ve španělštině "dvanáct párů". Toto jméno má několik významů. První odkazuje na dvanáct základních útoků a dvanáct základních bloků, kterými se na tyto útoky odpovídá. Těchto dvanáct útoků a obran je běžných ve většině škol a stylů eskrimy. Podle dalšího (trochu romantického) vysvětlení odkazuje název na slavných dvanáct ochránců císaře Karla Velikého, kteří byli všichni skvělí šermíři a v bitvách zabili stovky nepřátel. Poslední vysvětlení říká, že název Doce Pares byl na počest prvních dvanáctí mistrů, kteří klub zakládali. A když při slavnostním otevření vzrostl počet členů na dvacetčtyři, tak název i odpovídal realitě.

Při volbě zástupců (v den založení 11.ledna 1932) byl Eulogio "Yoling" Caňete zvolen za prezidenta a Teodoro Saavedra za víceprezidenta. Další zvolení byli Fortunato Penalosa (tajemník), Marcelo Verano, Diogracias Nadela, Filemon Caňete, Federico Saavedra, Strong Tupas, Rodolfo Quijano, Venancio Bacon, Florentino Caňete, Juanito Lauron a Magdaleno Cabasan. V poradním sboru byli Lorenzo Saavedra, Cecilio dela Victoria, Margarito Revilles a dr.Anastacio Deiparine. (Během dalších 55 let byl Eulogio znovuzvolen 55krát a ve funkci prezidenta zůstal až do jeho smrti 26.června 1988 ve vku 87 let)

Po několika letech se přidali další významní mistři například Jesus Cui, Felipe Villaro, Claudio Kalinawan, Victorino Dilao, Rosalio Gonzales, Jose Garcia, Pastor Villagracia, Pio Deiparine, Basilio Tumulak a Francisco Roncesvalle.

Během 2.světové války vstoupilo několik mistrů Doce Pares do amerických ozbrojených sil na dálném východě United States Armed Forces in the Far East (USAFFE) a později se přidali k hnutí odporu a bojovali proti japonským okupantům. V roce 1943 byl Teodoro Saavedra (více prezident a hlavní instruktor Doce Pares) zajat a ihned popraven japonskými vojáky. Od založení Doce Pares až do jeho smrti byl vůdčí silou eskrimy. O rok později zemřel jeho strýc Lorenzo "Tatang Ensong" Saavedra věkem. Bylo mu přes 90 let.

Po válce se hlavní eskrimadoři Doce Pares znovu sešli s úmyslem pokračovat v šíření filipínských bojových umění. Nejaktivnějšími členy byli bratři Caňete v čele s Eulogio jako prezidentem klubu. Jejich bratr Ciriaco "Cacoy" Caňete (také člen protijaponského odboje) se ukázal jako nejzdatnější eskrimador a inovátor.

A tak když se jeden z špičkových mistrů Doce Pares společně s několika svými věrnými odtrhl, aby založili vlastní klub eskrimy, prezident Eulogio Caňete a jeho bratři Filemon, Silvestre, Tirso, Rufino a Ciriaco (Cacoy) převzali plnou kontrolu nad Doce Pares.

V tomto novém složení se Momoy Caňete stal hlavním instruktorem espada y daga (nebo "olisi ug baraw"), zatímco Cacoy se stal instruktorem single olisi (jedna tyč) eskrimy, eskrida a pangamotu.

Po rozdělení byla Doce Pares často vyzývána (nejvíce od oddělené skupiny) k soubojům. Aby mohl těmto výpadům čelit, založil Cacoy v roce 1954 organizaci Cebu Mutual Security Association (CEMUSA). Tato skupina se skládala z Doce Pares eskrimadorů, kteří tvrdě cvičili pod Cacoyovým dohledem.

Když ale v roce 1988 zemřel Eulogio Caňete, prezident Doce Pares, Cacoy byl zvolen jeho nástupcem a CEMUSA byla rozpuštěna.

Od svého založení si Doce Pares vysloužila zvláštní místo mezi organizacemi filipínských bojových umění díky jejímu neustále se vyvíjejícímu stylu boje. Cacoy Caňete současný prezident Doce Pares je poslední žijící ze zakládajících členů Doce Pares.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama