Filipíny: 1521

23. července 2010 v 16:19 |  Blog
23.7. 2010 21:01 místního času
S menším zpožděním ale přece…


Cebu
Když 7.dubna 1521 připluli na Cebu první Španělé pod vedením Fernanda Magellana, objevili na pobřeží několik rybářských vesnic spravovaných náčelníkem (datu) rádžou Humabonem, který je uvítal velmi přátelsky. Návštěva vyvrcholila slavností, při které bylo pokřtěno na 800 místních obyvatel, byl vztyčen dřevěný kříž (později známý jako Magellanův kříž) a proběhla první křesťanská mše na Filipínách. Náčelníkově ženě byla jako dar předána malá dřevěná soška jezulátka.

Španělé měli v plánu si podrobit i okolní náčelníky, ale hned 28.dubna 1521 v bitvě o Mactan byl Magellan zabit rukou náčelníka Lapu-Lapu. Lapu-Lapu o 44 let oddálil vznik španělské kolonie a díky tomu se stal filipínským hrdinou.

27.dubna 1565 připlouvá na Filipíny další Španěl-Fernando Lopez de Legaspi, rozhodnutý vybudovat stálé osídlení.Na rozdíl od Magellana si Cebu podrobil silou. Jeho dva vojáci Juan de Camus a Pedro de Alorca v troskách objevili sošku Santo Niňo, kterou zde jako dar zanechala předchozí expedice.

Kaplička chránící Magellanův kříž:
Magellanův kříž, na stropě vyobrazení ze slavnosti při které byl kříž vztyčen a bylo pokřtěno na  800 domorodců:
kříž
Katedrála Santo Niňo:
katedrála
katedrála

Pevnost San Pedro
8.května 1565 začli Španělé s výstavbou pevnosti, která byla pojmenovaná podle Legaspiho vlajkové lodi. Má trojúhelníkový tvar s dvěma stranami přiléhajícímu k moři a třetí směrem do vnitrozemí, v té se nachází i hlavní brána. Tři bastiony byly pojmenované La Concepcion (jihozápadní), Ignacio de Loyola (jihovýchodní) a San Miguel (severovýchodní). Obvod je 1248 stop a výměra 2025,6 metrů čtverečních. Obvodové zdi jsou 20 stop vysoké a 8 široké. Pevnost chránilo dohromady 14 kanonů.

Socha Miguela Lopeze de Lagaspiho před pevností San Pedro: 
legaspi
Pevnost:brána
Z doby budování pevnosti:
old

kanon
budova
park
vnějšek
A já?
Trenink pořád pokračuje a ruce už pěkně bolí. Naštěstí už za týden přijede sestra a já si trochu odpočinu při cestování. V gymu se potkávám s Michaelem, který je německo-filipínského původu (překvapivě je otec Němec a matka Filipínka). Jeho mamka mě a pár dalších pozvala na oslavu svých narozenin. Nacpal jsem se filipínským jídlem (naštěstí nedošlo na balut), zapil několika San Migueli a docela jsem si ten večer užil. Bohužel jsem seděl vedle michaelovy babičky, která pořád mlaskala a všechno komentovala "Oh God" nebo "Dear God". Za to s její 84 letou sestrou byla větší sranda. Asi pětkrát za večer mi řekla, že mám legrační nos (no jo no-naše rodina se pozná podle typické bambule =)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama