Pulahan

14. prosince 2008 v 22:13 |  Články
Pulahan


Pulahan (ve filipínštině doslova "ti, kteří se oblékají do červené) označuje členy náboženského hnutí a válečnického kultu, který se objevil na Filipínách po Filipínsko-Americké války, kolem 1902-1907. Na svém vrcholu čítalo kolem 10 000-15 000 stoupenců. Hnutí vzniklo poté, co ostrov Samar prohlásila americká armáda za zpacifikovaný a začala ho střežit Philippine Constabulary. Pulahan je možné přepisovat také jako "pulajan" díky široce rozšířenému užívání španělštiny, ve které se "j" vyslovuje jako "h"


Náboženství
Pulahani praktikovali jednoduché náboženství s prvky katolicismu, bez komplikovaných rituálů, ale s obdivem k přírodě a fanatickému boji. Pulahani oblékali jasně červené košile a pytlovité kalhoty.

Bojová taktika
Oblíbenou zbraní Pulahanů bylo bolo, nůž ve tvaru srpku. Při přípravě na boj využívali svatého oleje, modlitební knihy, posvěcené "anting-anting" (magické amulety) a další náboženské předměty. Díky puškám Mauser, Krag a Springfield, byli většinou Pulahani lépe vyzbrojeni, než jejich nepřátelé. Avšak slabé ovládnutí zaměřování a nedostatek munice tuto převahu vyrovnávalo.

Vedeni kněžími-veliteli byli Pulahani nechvalně proslulými bojovníky, kteří i přes svou technickou převahu bojovali za pomoci svých nožů. Jediné, po čem Pulahani toužili, byla smrt v bitvě, což z nich dělalo velmi nebezpečné bojovníky a také to přispívalo k vysokému počtu jejich zraněných. Věřili, že kdo zemře v bitvě, dostane se do ráje. Jejich bojové nadšení překonávalo jejich vojenské schopnosti. Jejich taktika byla velmi jednoduchá. I přes to, že nepřítele několikanásobně přečíslili, často se stávalo, že byli poraženi kvůli špatné taktice a nedostatku disciplíny. Obvyklá taktika Pulahnů byla rozběhnout se proti nepříteli, vystřelt salvu, zahodit pušky, poté doběhnout až k nepříteli a pokračovat v boji s chladnými zbraněmi. Při útoku se povzbuzovali křikem "tad-tad", což znamená "rozsekám tě na kousky".

Kvůli špatné taktice nelo pro Pulahany neobvyklé, že i při vítězné bitvě ztratili i více než tři sta bojovníků. Např. při Masakru u Dolores odrážela skupinka padesáti vojáků útokům tisícovky Pulahanů, dokud nebyli sami zabiti.

Bitvy a šarvátky s Constabulary a pravidelnou armádou zapříčinili Pulahanům těžké ztráty a během méně než dekády byli kompletně rozloženi a poraženi.

Mělo by být ještě poznamenáno, že tito filipínští fanatici byli kompletně odděleni od Katipuneros vedeným Emiliem Aquinaldem a neúčastnili se první fáze Filipínsko-Americké války.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama