Dog Brothers

27. září 2008 v 16:45 |  Články

Dog Brothers
Nejde o žádnou psí smečku, ale o příznivce stick-fightingu, kteří chtějí vyzkoušet své bojové schopnosti v reálných podmínkách. Jsou známí díky sérii videí, která vyšla v roce 1994 pod názvem "Real Contact Stick Fighting" (RCSF). Rychle se proslavili pod přezdívkou "zpocení, vysmátí psychopati s tyčema", ale tato ironická definice není pravdivá. Za touto skupinou na první pohled divoce vypadajících mužů , kteří se snaží zasáhnout co nejtvrdším způsobem je ale mnohem víc a to touha o hlubší poznání sebe sama. Je mnoho důvodů, proč tito jednotlivci cvičí "RCSF". Může to být překvapující, ale je mezi nimi i filosofie a sebepoznávání.

Ve snaze přiblížit vám tuto fascinující skupinu bojových umění vám předkládám příběh jejího vývoje.
Rónin
Eric Knaus objevil stick-fighting přes své instruktory Leo Gaje a Tom Bisio. Pomocí těchto dvou trenérů, jeho fyzičky a přirozeného talentu pro boj se z něj stal obávaný bojovnik a v krátké době zvítězil v několika turnajích na západním pobřeží. Při hledání něčeho víc, než jen turnajů, Eric prošel mnoha californskými školami bojových umění jako rónin hledající tréninkové partnery. Přicházel k nim slušně a přátelsky, ale i přes to byly jeho úmysly často nepochopeny. Jednim z důvodů bylo to, že Eric chtěl bojovat pouze s použitím minimálního množství chráničů, takže se našla jen hrstka bojovníků, kteří s ním sdíleli stejný názor na sparingy.

Eric "Top Dog" Knaus
To bylo v době, kdy Marc Denny trénující Kali na Inosanto Academy, objevil děsivé modřiny na svých treninkových kolezích. Ti mu vysvětlili, že to maji ze stick-fightů. To, co slyšel, ho zaujalo a rozhodl se připojit se k nim na jejich dalším setkání. Tam potkal Erica Knause. Eric přesvědčil Marca, aby to zkusil. Tehdy a tam Marc zjistil, že není schopný žít bez tohoto druhu boje. Jejich přátelství a přání najít další lidi jako oni rostlo. Marc nakonec uspěl v přesvědčování Erica, aby se přidal k akademii Dana Inosanta. Tam bylo snazší potkat stejně smýšlející a nadšené lidi. Za krátkou dobu dali dohromady dobrou skupinu, které bylo umožněno trénovat v akaedmii v pravidelném čase. Byli známí jako "after midnight group" (=popůlnoční skupina)
Popůlnoční skupina
Na ochranu hlavy používali velmi bytelné kovové helmy, které podle Erica vytvářely naprosto špatný pocit bezpečí. Eric, který vždy chtěl bojovat velmi realisticky, s obavami sledoval rostoucí tendenci přehlížet zásahy do hlavy. Marc přišel s řešením pomocí několika starých šermířských kukel, které objevil ve škole pod silnou vrstvou prachu. Byly perfektní. Chránily hlavu, ale ne na 100 %, takže si nikdo nemohl dovolit nedostatek pozornosti. V této době se také rozhodlo o tom, že se boj nebude přerušovat ve chvili, kdy se bojovníci dostanou do klinče. V opravdovém boji by tomu také tak nebylo. Brazilian Jiu Jitsu (BJJ) bylo v té době ještě neznámé a tak nikdo neměl dostatečné znalosti o boji na zemi. To jim ale nebránilo v tom to zkoušet. První kontakt s BJJ přišel v roce 1987, kdy Carl Franks, student Carlsona Gracie, navštívil akademii a "pohrál" si s nimi. Byli okamžitě okouzleni.
Zrození Dog Brothers
"Popůlnoční skupina" se vyvinula v "Dog Brothers" při "the Rumble at Ramblas" (tří denní treninková akce) v roce 1988. To byl pro všechny velmi silný zážitek. Každý prodělal mnoho bojů s minimem chráničů.
Rumble @ Ramblas 1988 (Top Dog - Salty Dog)
Vyvinulo se velmi silné kamarádství a pocit sounáležitosti. Právě to vedlo k přání vytvořit oficiální skupinu, kde by mohli společně pokračovat. Jediné, co potřebovali, bylo jméno. Humorná historka popisující výběr jména říká, že se mohli pojmenovat tygři, draci nebo vlci. Ale pak Marc narazil při čtení Barbara Conana na scénu, kde Conan volá na své spolubojovníky: "Fight, fight my dog brothers!" Tak pomohl fiktivní hrdina při výběru jména. Pochopit přezdívky jako je Crafty Dog, Top Dog nebo Salty Dog je snadné. V zakládající skupině bylo příliš mnoho Marců/Marků a bylo potřeba je nějak odlišit.
Gathering of the pack (=Setkání smečky)
Nakonec byla v zimě 1992-1993 vytvořena video série "Real Contact Stick Fighting" a v roce 1994 byla uvedena na trh. Díky těmto videím bylo snazší dostat nové lidi na trénink a do bojů. To je velmi důležité k udržení rozvoje. Pokud spolu bojují stále stejní lidé, nejsou nuceni hledat nová řešení. Čím víc lidí z rozličných bojových umění spolu bojuje, tím víc se zlepšují. Aby tito lidé spolu mohli pravidelně bojovat, začala být pořádaná "setkání smečky"
Kodex
Důvodem pro přijmutí nebezpečí "Real Contact Stick Fightingu" je přáni nevyvíjet se pouze jako bojovník, ale také jako lidská bytost. "RCSF" má velký vliv na rozvoj osobnosti. Stick-fighting je nebezpečný a adrenalinový intenzivní zážitek, při kterém je nezbytně nutné být naprosto koncentrován. Čím hloubš se v sobě člověk během zápasu dostane, tím je přeměna silnější. To je vyjádřeno v našem krédu: "Higher consciousness through harder contact." (=vyšší uvědomění skrz tvrdší kontakt).
Také máme kodex pro stick-fighting:
-Na konci dne budeme všichni přátelé
-Nikdo by neměl strávit noc v nemocnici
-Každý by měl domu odejít se stejným IQ jako přišel
To znamená, že nikdy nezasahujeme protivníka, který je v beznadějné situaci a už se nemůže bránit. Také přizpůsobujeme tempo zápasu úrovni protivníka. Není vůbec v našem zájmu zlomit něčího bojového ducha. Ale také je známkou respektu k protivníkovi, když se ho snažíme zasáhnout tak tvrdě, jak to jen jde, protože to znamená, že věříme jeho bojovým schopnostem. Pokud je nebudeme zkoušet na hranici jejich možností, nikdy se nedozví, jestli jejich techniky fungují nebo ne. Cílem "smečky" je opatrně zdokonalovat její členy a tím utužovat ji samotnou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama