Ciriaco “Cacoy” Cañete

31. srpna 2008 v 6:28 |  Doce Pares
Ciriaco Cañete se narodil v San Fernandu (oblast Visayas, Filipíny) jako nejmladší z dvanácti dětí v rodině s dlouhou tradicí eskrimy. S tréninkem začal už v sedmi letech pod vedením jeho bratra Filemon "Momoy" Cañete. Filemon se boji učil od otce Gregoria a strýců Gavino, Pedro a Juancho. Ciriaco Cañete trénoval také další bojová umění včetně jujutsu, boxu, juda, free style wrestling, Shorin-ryu karate a aikida. Ciriaco "Cacoy" Cañete je známý tím, že vybojoval více než 100 eskrima zápasů bez pravidel. Byl špičkovým bojovníkem Doce Pares.

V roce 1932 založila v Cebu skupina Visayanských bojovníků Doce Pares asociaci. V roce 1939 se stal Cacoyův starší bratr Eulogio "Yoling" Cañete jejím prezidentem a byl jím až do své smrti v roce 1988. Asociace je nejdéle fungující organizací bojových umění na Filipínách a úspěšně propaguje filipínská bojová umění.
Ciriaco Cañete sloužil během druhé světové války v U.S.Army Forces Far East(USAFFE); během japonské okupace byl 2nd Lieutenant Combat Intelligence Officer, oblast Cebu (odbojové jednotky). V roce 1945 byl přesunut do 38th Military Police Company, kde sloužil jako šéf instruktor obranných technik pro jednotky vojenské policie v Cebu; poté sloužil až do ukončení služby jako důstojník vojenské policie v Balambanu a Tuburanu(Cebu). Studoval na University of Southern Philippines a vyučoval bojová umění na různých školách v Cebu.
V roce 1947 byl reorganizován klub Doce Pares. Ciriaco "Cacoy" Cañete se stal senior single Olisi(stick) instructor. Vyučoval také pangamot (empty hands proti zbraním). Tyč je treninková zbraň, která reprezentuje krátký meč, mačetu(bolo, pinute) nebo nůž. Cacoy Cañete způsobil převrat v použití jedné tyče tím, že k tradičním přímým a hákovým útokům, punyím a bodům (corto orihinal) přidal svůj vlastní systém zakřivených a kruhových útoků (corto curbada); údery se používají ve spojení se zachycením, pákami, hody a odzbrojeními. Cañete začal okolo roku 1948 zařazovat prvky pangamotu, ju jitsu a juda, později přidal ještě aikido. "Eskrido" nebo "cesta eskrimy" jsou názvy, které dal Cacoy svému systému boje jednou tyčí.
V roce 1952 je Cacoy Cañete hlavním instruktorem single olisi, pangamut a eskrida; jeho bratr Filemon byl stále senior instruktorem espada y daga nebo olisi y daga.
Cacoy Cañete se take podílel na popularizaci eskrimy na Filipínách. Během sedmdesátých let se setkával s dalšími členy Cebu Eskrima Society a společně sjednotili sportovní turnajová pravidla. Do této doby byly zápasy eskrimy bojovány většinou bez pravidel a chráničů.
V roce 1979, ve věku šedesáti let, se stal šampionem na Open Arnis Tournament v Cebu City a First National Invitational Arnis Tournament v Manile; obojí pořádané National Arnis Association of the Philippines (NARAPHIL).
V roce 1988, po smrti svého staršího bratra Euloigio Cañete, byl zvolen prezidentem Doce Pares klubu. V této pozici je dodnes.
Mistrovské stupně:
3.dan Shorin Ryu Karate (uděleno v roce 1969)
3.dan Kodokan Judo (uděleno 1984)
6.dan Aikido (uděleno 2006)
12.dan Eskrima-Eskrido (uděleno 1995)
10.dan Pangamot (uděleno 1995)
8.dan Ju Jitsu (uděleno 2006)
Ocenění:
1997 uvedený do síně slávy Cebu City Sports Commission
1999 jmenován A. Garciou (starosta Cebu City) sportovním zmocněncem pro eskrimu, eskrido a pangamot
Leden 2000 zvolen Cebuano Studies and Historical Association jedním z nejvýznamnějších cebuánců století
Únor 2000 vybrán Cebu Historical Center za jednoho ze čtyř nejvýznamnějších cebuánců
Červenec 2000 Filipino Martial Arts Hall of Fame v El Paso, Texas, USA
Prosinec 2000 Blackbelt Hall of Fame ("Weapons Instructor of the Year") v Los Angeles, California, USA
2002 sepsal knihu "Pangamot"
2003 US Martial Arts Association Hall of Fame ("Most Distinguished Grandmaster of the Year").
2004 US Martial Arts Association Hall of Fame ("Philippine Martial Arts Legend").
2005 zvláštní cena starosty Tomase Osmeña, Cebu City, Filipíny
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama